Trubka, Kornet, Křídlovka


Sekce se věnuje ergonomické pomůcce pro hraní na Trubku, Roh, Křídlovku. Každý hráč na zmíněné nástroje jistě uvítá větší pohodlí, vyšší efektivitu a zdravější cestu pro hraní.

Základní myšlenka pomůcky staví na jednoduchém faktu, že všechny dechové nástroje jsou těžké na držení. Všichni víme, že odpočinek při hraní je velmi důležitý. Držení nástroje ve stálé poloze nevyhnutelně vytváří statickou zátěž v rukách, pažích, loktech, horní části těla a hrdle.


Samozřejmě většina hráčů dokáže hrát s touto zátěží – nicméně zátěž je vždy zde a ovlivňuje hudební výkon.

Během použití podpěry ERGObrass lze zůstat při hraní úplně v uvolněném stavu.


Přiložený odkaz na článek publikovaný v ITG Journal January 2011 (International Trumpet Guild) popisuje výhody ERGObrass systému pro každého trumpetistu. Článek najdete zde. Nebo publikovaný článek v ITG Journal Octouber 2011 - odkaz.

Zdá se, že při použití ERGObone dojde k radikální změně během hraní, a proto je velmi důležité číst a procházet tyto stránky bez předsudků. Změna se zdá být zásadní, ale po vyzkoušení a běžném hraní je naopak velmi nepatrná. Uživatel si rychle zvykne a využívá podpory pro snížení zátěže a zlepšení zdravotního stavu.

Během hraní dochází k uvolnění horních končetin. Přestává působit statická zátěž a hráč se cití daleko pohodlněji. Volnost, kterou výrobek dává, ocení nejen hráči orchestru při tréninku, ale i mladí žáci a žákyně. Běžně hraje na dechové nástroje 50 % dívek. Dívky musí udržet stejně těžký nástroj jako chlapci a to ovlivňuje délku jejich tréninku a hlavně jejich polohu. Pro posouzení použitelnosti je zde uveden seznam státu, ze kterých si hráči ERGObone objednali. Nyní seznam čítá 42 zemí.

USA, Kanada, Mexiko, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Thajsko, Čína, Jižní Korea, Hong Kong, Malajsie, Brazílie, Singapur, Jižní Afrika, Izrael, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Německo, Švýcarsko, Rakousko, Česká Republika, Polsko, Slovinsko, Rusko, Velká Británie, Irsko, Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Belgie, Holandsko, Lucemburk, Francie, Island, Dánsko, Norsko, Švédsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko a Finsko

Technická specifikace:
ERGObrass se skládá z pěti různých částí: plastikovým obalem pokrytá hliníková trubka s gumovou stojkou; podpěra s otočnou hlavou; pružina s možností utažení (pro nastavení různé výšky); díl z nerezového kovu pro jemné uchycení; a pouzdro na pásek.

ERGObrass byl navržen nejjednodušeji, jak to bylo možné, a zároveň tak aby co nejméně omezoval uživatelův pohyb.

Specifické požadavky na upínací část nástroje:

Upnout podpěru lze téměř na všechny trumpety. Jediným požadavkem je, aby bod uchycení byl podobný jako na obrázcích dole.

  __________________ Trubka______________________________________________ __Kornet_________________

Neváhejte nás kontaktovat s konkrétní otázkou. Rádi Vám ji zodpovíme. Kontaktujte nás prosím přes emailovou adresu ergonomie@getacentrum.cz.

Koupit výrobek lze v našem e-shopu.

Pro lepší představu jak ERGObrass funguje, se podívejte na video - http://www.youtube.com/user/ERGObrass#p/a/u/1/rLLK9t1mrqQ.

Reference zákazníků v angličtině jsou na stránkách výrobce - http://www.ergobrass.com/trpt/eng/eng_trpt_mp.html.

Hraní v sedě a vestoje

Detailní zobrazení upnutí podpěry na trumpetu je zobrazeno vlevo, vpravo je zobrazeno upnutí na kornet.

Každá podpěra umožňuje pohyb nástroje při hraní a neomezuje držení nástroje.
    
Během hraní lze ve vteřině vyndat trumpetu z uchycení a ve vteřině vrátit do původního stavu.