Lesní roh, Wagnerova tuba


Sekce se věnuje ergonomické pomůcce pro hraní na Lesní roh a Wagnerovu tubu. Každý hráč na zmíněné nástroje jistě uvítá větší pohodlí, vyšší efektivitu a zdravější cestu pro hraní.

Základní myšlenka pomůcky staví na jednoduchém faktu, že všechny dechové nástroje jsou těžké na držení. Všichni víme, že odpočinek je velmi důležitý při hraní. Držení nástroje ve stálé poloze nevyhnutelně vytváří statickou zátěž v rukách, pažích, loktech, horní části těla a hrdle.

Samozřejmě většina hráčů dokáže hrát s touto zátěží – nicméně zátěž je vždy zde a ovlivňuje hudební výkon.

Během použití podpěry ERGObrass lze zůstat při hraní úplně v uvolněném stavu.
Po dvou letech celosvětového prodeje prvního produktu ERGObone pro Trombón se společnost ERGObrass Ltd rozhodla inovovat výrobek pro Lesní roh a Wagnerovu tubu.

Během hraní dochází k uvolnění horních končetin. Přestává působit statická zátěž a hráč se cití daleko pohodlněji. Volnost, kterou výrobek dává, ocení nejen hráči orchestru při tréninku, ale i mladí žáci a žákyně. Běžně hraje na dechové nástroje 50 % dívek. Dívky musí udržet stejně těžký nástroj jako chlapci a to ovlivňuje délku jejich tréninku a hlavně jejich polohu. Pro posouzení použitelnosti je zde uveden seznam státu, ze kterých si hráči ERGObone objednali. Nyní seznam čítá 42 zemí.

USA, Kanada, Mexiko, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Thajsko, Čína, Jižní Korea, Hong Kong, Malajsie, Brazílie, Singapur, Jižní Afrika, Izrael, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Německo, Švýcarsko, Rakousko, Česká Republika, Polsko, Slovinsko, Rusko, Velká Británie, Irsko, Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Belgie, Holandsko, Lucemburk, Francie, Island, Dánsko, Norsko, Švédsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko a FinskoTechnická specifikace:
ERGObrass se skládá z pěti různých částí: plastikovým obalem pokrytá hliníková trubka s gumovou stojkou; podpěra s otočnou hlavou; pružina s možností utažení (pro nastavení různé výšky); díl z nerezového kovu pro jemné uchycení; a pouzdro na pásek.

 

Specifické požadavky na upínací část nástroje:
Prakticky lze použít podpěru na většinu rohů. Bohužel nelze zaručit upnutelnost pro všechny rohy, protože jsou tvarově mnohotvárné. Většina rohů má tvar dvou základních struktur. Pro obě struktury jsou dostupné dva typy uchycení. První je typ „A“ a je navržen původně na roh Alexander 1103, ale pasuje na většinu rohů Hans Hoyer, Schmid, Dieter Otto, Paxmans a mnoho dalších.
Prosím pamatujte, že uchycení na nástroji je velmi nenápadné.

První 4 fotky zobrazují uchycení typu „A“


Další 2 fotky zobrazují uchycení typu „B“.


Uchycení typu „A“ na Wagnerově tubě viz dole

Neváhejte nás kontaktovat s konkrétní otázkou. Rádi Vám ji zodpovíme. Kontaktujte nás prosím přes emailovou adresu ergonomie@getacentrum.cz.

Koupit výrobek lze v našem e-shopu.


Pro lepší představu jak ERGObrass funguje, se podívejte na video - http://www.youtube.com/user/ERGObrass.

Reference zákazníků v angličtině jsou na stránkách výrobce - http://www.ergobrass.com/cor/eng/eng_cor_mp.html.